Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis představované metody

10. 4. 2009

Sandplay terapie (terapie hrou v písku) je diagnosticko-terapeutická metoda, která není  v České republice zatím příliš používaná. Nabízí však zajímavý potenciál pro práci s malými dětmi (již od dvou let věku) i dospělými. 

Základním vybavením pro metodu sandplay je nádoba s pískem a miniaturní předměty představující lidi, zvířata, domy, přírodniny... Tyto předměty dítě umisťuje do nádoby s pískem. Vytvořená scéna slouží k diagnostice a zároveň poskytuje dostatečné zázemí pro terapii, kdy dítě, které ztvární v písku svůj vlastní vnitřní svět, může spatřit, co se odehrává uvnitř jeho nevědomého prožívání. 

Sandplay se řadí k nonverbálním metodám. Důraz klade spíše na neverbální vyjádření vlastních pocitů než na slovní produkci. Vlastníma rukama vytvořený svět uvnitř nádoby  s pískem pomáhá nalézat nový náhled na situaci člověka.

Se sandplay se pracuje převážně individuální formou, ale umožňuje i skupinové formy práce. Nejčastější klientelou metody sandplay jsou děti, které prožily nějakou traumatickou událost, dále děti, které mají obtíže ve verbální komunikaci, problémy ve vztazích atd.